Nejspíše už jste někde slyšeli, že se lyže s mohérovými pásy (chcete-li se SKINEM) řadí do skupiny běžek, která bývá souhrnně označovaná, jako nemazací. To však rozhodně neznamená, že se o takové běžky nemusíte vůbec starat

Zakoupením lyží s mohérovými pásy vám však odpadne jedna velká starost, a to problematika volby správného stoupacího vosku. Vaše „starosti“ s péči o lyže se tak smrsknou pouze na údržbu skluzných částí lyže a mohérového pásu. Ano, o oboje byste se měli pravidelně starat! Nemusíte se však bát, taková údržba není nic strašného. Pojďme se tedy na to společně podívat.

Mohérové pásy

K základní údržbě mohérových pásu vám postačí dvě „vodičky“, které zpravidla bývají označovány, jako SKIN Cleaner a SKIN Care. První z jmenovaných přípravků slouží k očištění pásu od nečistot nachytaných ve stopě, zatímco druhý přípravek zlepšuje skluznost a zabraňuje namrzání pásu.

Četnost údržby mohérového pásu záleží především na stavu znečištění stopy. Obecně lze říct, že ze začátku sezony nebudete mít s údržbou příliš mnoho práce, zatímco koncem sezony budete muset pásy pravidelně čistit. Rozhodně však doporučujeme kontrolovat pásy po každé jízdě a případné nečistoty zavčas očistit. Věřte totiž, že pokud budete čištění pásu celou sezonu odkládat, tak následné čištění bude velmi obtížné! A jak vlastně poznám, že je pás špinavý? Je to jednoduché, jednotlivá vlákna pásu by neměla být slepena nečistotami ve větší „svazky“. Pokud tedy zjistíte, že jsou vlákna slepená, tak potom je nejvyšší čas použít SKIN Cleaner. Při práci s těmito přípravky je velmi důležité, abyste je nikdy neaplikovaly přímo na pás, ale nejdříve na hadru či na speciální utěrky z netkané textilie např. Swix Fiberlene, toaletním papírem či běžnými ubrousky to totiž opravdu nejde. POZOR pravidelné nanášení většího množství SKIN Cleaneru přímo na pás totiž může vést k narušení lepidla pásu a k následnému odlepení!   Po nanesení čističe na utěrku už tedy stačí jenom pás „drhnout“ dokud není čistý. Ačkoliv někteří výrobci udávají, že by se pás měl čistit pouze jedním směrem, tak se rozhodně nemusíte bát čistiti ani proti směru, dokonce pás tímto způsobem i lépe vyčistíte. Po samotném očištění pásu byste nikdy neměli zapomenout ani na jeho impregnaci, která vám zajistí, že se pás nebude tak rychle špinit, nebude namrzat a lépe pojede.

V současné době najdete na trhu celou řadu přípravků na čištění a impregnaci mohérových pásu od nejrůznějších značek, což může být trochu matoucí. Naštěstí lze však bez problému kombinovat přípravky na údržbu mohérových pásu s různými výrobci lyží. Znamená to tedy, že např. na lyže Fischer s moherovými pásy Twin Skin nemusíte používat jenom produkty Fischer, ale bez obav můžete využít třeba Swix, Rex, Vauhti, atd.

Skluzné části

Pokud chcete, aby vám lyže dobře jezdily, tak potom nezbývá než se starat i o skluzné části lyže, tedy zbylé části lyže, kde se nenachází mohérový pás. Ideální by samozřejmě bylo, kdybyste skluznici pravidelně parafínovaly. Jenže ne každý má k dispozici prostory, kde by si v klidu mohl připravovat lyže. Naštěstí však již existují tekuté parafíny (označován jako Liquid či Quick), které je možné nanést na lyže prakticky kdykoliv a kdekoliv. V podstatě se jedná o takovou „lešťenku na boty“, kterou stačí pouze nanést, nechat zaschnout, případně vykartáčovat a můžete vyrazit do stopy.  Pomocí Liquid parafínu můžete tedy snadno ošetřit skluznici, tak aby vám lyže pěkně jely. Nicméně i přesto je vhodné nechat své lyže párkrát za sezonu „napustit“ tradičním parafínem.