09.12.2017

testování mohérových lyží na čerstvém sněhu

Konečně jsem měl možnost ozkoušet nejlevnější sportovní lyže s mohérem na trhu, a to Sporten Bohemia Super Skin.  K dispozici jsem měl nejdelší vyráběnou délku 204 cm, která je určena pro lyžaře s hmotností 85 až 100 kg. S výškou 182 cm a váhou 77 kg to pro mě tedy byla výzva. Podle tabulek by se tedy dalo očekávat, že takto zvolené lyže budou méně stoupavé a bude zapotřebí si hlídat každý krok. Na druhou stranu by tyto lyže měli být vcelku skluzné, jelikož podle uvedených parametrů by mohérový pás měl být při skluzu jen v minimálním kontaktu (nebo vůbec) se sněhem.

Lyže byly testovány na novém sněhu při teplotách okolo -6 °C a nízké vlhkosti, tedy na tzv. prašanu. Obecně se dá říct, že to jsou podmínky, které nowax lyžím (nemazacím) příliš nesedí. Jak si s tím tedy poradily testované lyže Sporten Bohemia Super?

Podle očekávání byly lyže opravdu hladší a bylo zapotřebí si důsledně hlídat každý krok. Při dynamickém dobře provedeném odrazu sice lyže neklouzaly, ale rozhodně to nebylo na nějaké delší skluzy. Snaha o protáhnutí kroku totiž zpravidla vedla k podklouznutí lyže. Naopak namazané běžky, které jsem mohl ten den také vyzkoušet, držely o poznání lépe a umožňovaly tak daleko silnější odraz a delší skluz. V této oblasti tedy měly navrch klasické mazací běžky.  Nutno podotknout, že testováním mázy pro „klasické“ běžky se nikdo složitě nezabýval, takže určitě šlo namazat ještě lépe.

Z hlediska skluznosti to však zas tak jednoznačné nebylo. Prvotní předpoklad, že lyže doslova poletí, jelikož jsou tvrdší a byly poměrně slušně připraveny (podkladový parafín, parafín s nízkým obsahem fluorů a struktura), se však naplnili jen částečně.  Při rovnoměrném zatížení obou lyží, tedy z kopce, jely lyže s mohérém rozhodně rychleji než namazané běžky. Zejména při lehkém přenesení váhy dozadu, při kterém dochází k většímu odlehčení oblasti s mohérovým pásem. Avšak při přenesení váhy na jednu lyži (ve skluzu) už přítomnost mohéru byla znát a lyže pocitově nejely. Naopak namazané lyže vycházely skluzově lépe. Ačkoliv ani v případě namazaných běžek to rozhodně žádný fofr nebyl, jelikož čerstvý sníh zkrátka příliš nejede.Sporten Bohemia Super Skin, tak pro mě byly trochu zklamáním. 

 Na druhou stranu nechci dělat žadné ukvapené závěry, jelikož výše uvedené neduhy mohlÿ být způsobeny nšťasnou kombinací příliš tvrdých lyžích a danými sněhovými podmínkami. Tvrdé lyže sami o sobě držely o něco hůře a navíc sypký čersvý sníh neposkytne mohérovému pásu dostatečně pevný podklad pro silný odraz. Zároveň je však nový sníh pomalý, takže ani lyže s mohérem nemohly příliš jet. Zkrátka bude to chtít ještě testovat a testovat.

Autor: Michal Vank