27.11.2017

rychlé a elegantní řešení v nejen podmínkách, když se musí mazat klistr

Už jste možná slyšeli o zázračných stoupacích páskách, které stačí pouze nalepit a vyrazit. Může však páska určené pro teplotní rozsah +5°C až -20°C vůbec fungovat? Otestovali jsme pásku Rex TapGrip Gold u které právě výrobce garantuje takový to teplotní rozsah. Výrobce rovněž slibuje velmi snadnou aplikaci. Návod je formou piktogramů znázorněn přímo na krabičce, takže ho není zapotřebí nikde složitě hledat.

 Před aplikací samotné pásky doporučuje výrobce zdrsnit mazací komoru smirkovým papírem, který je ukryt společně s dalším návodem a kouskem plastu v horní části krabičky. Je to především z toho důvodu, aby páska na lyži déle vydržela. Následně je ještě zapotřebí odmotat malý kousek pásky, kde chybí „vosk“. Poté již stačí krabičku přitlačit a pomalu nanést po celé délce mazací komory. Zde se určitě vyplatí nespěchat, protože se docela snadno může stát, že pásku nenanesete rovně, ale klikatí se vám po celé komoře. Práci s páskou by měla usnadnit vodící plastové výběžky na spodní straně krabičky, které zapadnou do drážky a udržují tak směr. Bohužel plastové výběžky nejsou moc vysoké a okolní papírová krabička je tak trochu schovává, takže je zapotřebí na krabičku trochu více zatlačit. Jinak jsou tyto vodící výběžky užitečné, stejně jako zdrsnění plastového okraje krabičky, které slouží k pohodlnému odtržení pásky. Následně je velmi důležité nalepenou pásku dobře přitisknout a vyhladit pomocí zmiňovaného kousku plastu, tak aby páska nikde neodstávala. Aplikace pásky je sice velmi jednoduchá, nicméně to chce trochu cviku, takže je dost možné, že se vám hned na poprvé nepodaří vytvořit dokonale hladkou rovnou vrstvu „vosku“.

Vraťme se však k samotným vlastnostem stoupací pásky, které jsme testovali na Pradědu. Dopolední tréninková fáze proběhla v silně zledovatělé stopě, kde podle očekávání páska příliš nedržela a bylo zapotřebí si hlídat každý krok. Na druhou stranu ani klistr, který mazali ostatní, příliš nedržel. Odpoledne se však oteplilo, stopa lehce povolila a najednou byl pocit z jízdy úplně jiný. Páska příjemně držela, ale nedrhla. Lyže jely relativně dobře, i když stopa byla hodně mokrá a plná jehličí. Příjemným překvapením bylo, že se na pásku nenalepila špína ani jehličí ze stopy. Po celodenním lyžování dokonce nezůstala ani jedna jehlička přilepená v pásce. Samotná vrstva pásky se sice za dopoledne lehce sjela, ale odpoledne již prakticky nedošlo k úbytku pásky.

Pásku Rex Tape Grip Gold jsme měli ještě možnost vyzkoušet na novém prašanu, kde jsme očekávali, že páska bude lepit, jelikož „konzistencí“ připomíná spíše klistry.  Páska však opět příjemně překvapila, jelikož nelepila. Lyže sice byly o něco pomalejší než namazané běžky, ale nebylo to nic hrozného.

Lze tedy říct, že finský výrobce pásky Rex odvedl opravdu dobrou práci. Ve většině podmínek si díky pásce můžete pěkně zajezdit, a to bez toho abyste museli ztrácet čas mazáním. S výrobcem lze tedy souhlasit, že se jedná o opravdu univerzální řešení. Nicméně úplně bychom nesouhlasili s udávanou životností pásky, která v závislosti na podmínkách vydrží na lyžích rozhodně méně než 250 km.