aneb revoluce v oblasti nowax lyží

Finská značka Peltonen přišla jako první na světě se zcela novým systémem nemazacích běžek, které nevyužívají mohérových pásů ani šupin, ale speciálního nano přípravku Nanogrip. Jedná se vlastně o speciální syntetický tekutý přípravek (nanášený již v továrně), který kombinuje vlastnosti odrazových, ale i skluzných vosků. Zajímavostí je, že vrstvou Nanogrip je ošetřena celá délka lyže (kromě závodních modelů), tedy nejen oblast mazací komory, ale i skluzné plochy. Právě ošetření celé délky lyže sebou přináší mírné zhoršení skluzových vlastností, které dle výrobce činí 5 – 10 % ve srovnání s dobře připravenými (namazanými) běžkami. Nicméně jejich skluznost je lepší než u tradičních lyžích, které dlouhodobě nebyly parafinovány. Obrovskou výhodou Nanogripu je však jeho univerzálnost. Lyže dobře fungují, jak při plusových (dle výrobce +10 °C), tak i minusových teplotách (dle výrobce -20 °C). Zejména pak na starém mokrém sněhu, tedy v podmínkách, kdy se běžně maže klistr, funguje Nanogrip velmi dobře.

Pro dosažení optimálních jízdních vlastností je však nejprve zapotřebí lyže tzv. rozjet, jelikož finální „broušení“ skluznice Nanogrip probíhá přímo na sněhu. Během prvních 20 km (maximálně) tedy mohou lyže mírně klouzat či naopak hůře jet. To samozřejmě platí jen než se lyže „zajedou“ a poté již lyže hned od prvních metrů fungují přesně, tak jak mají.  Své vlastnosti si skluznice následně udrží úctyhodných 4 000 km. Nicméně je důležité zdůraznit, že používáním lyží při nedostatečné sněhové pokrývce se může životnost Nanogripu výrazně zkrátit. Budete-li tedy jezdit na lyžích po hlíně a přecházet s nimi všechny silnice, tak se vrstva Nanogrip může poměrně rychle obrousit. Jinak skluznice akorát s narůstajícím počtem kilometrů „mění“ postupně barvu z původně šedé na černou, ale na funkci skluznice to nemá žádný vliv. Tato změna se začíná nejprve objevovat na skluzných částech lyže.

Lyže s technologií Nanogrip se NESMÍ mazat skluznými ani stoupacími vosky, takže jsou velmi jednoduché na údržbu. Jedinou péči, kterou skluznice občas vyžaduje je očištění některým ze šetrných smývačů stoupacích vosků.  Za určitých specifických podmínek je také vhodné lyži ošetřit speciálním přípravkem proti namrzání (např. Holmenkol No Wax). Výhodou těchto přípravků je, že zároveň fungují jako skluzné vosky, takže lyže i mírně urychlují. Jinak postačí, když lyže vždy očistíte od sněhu a necháte uschnout, tak aby kapky vody na skluznici nemohli namrzat.