...i v dnešní době mají šupiny co nabídnout

Lisovaný/frézovaný protismyk neboli šupiny jsou v posledních letech tak trochu ve stínu lyží s mohérovými pásy, které dnes prožívají určitou renesanci. Dokonce je tendence se na lyže s mechanickým protismykem dívat s despektem, což z velké části vyplývá z toho, že se srovnává nesrovnatelné.   Šupiny se v současné době používají především u fitness, turistických či backcountry lyží, u kterých není hlavním kritériem skluznost lyže. Namísto toho mohér se používá zejména u sportovních modelů, kde naopak už skluznost lyže patří ke klíčovým faktorům.  

Obecně jsou lyže se šupinami tedy ideální volbou pro lidi, kteří nevyráží na běžky úplně každodenně, ale spíš si pouze jednou za čas naplánují výlet v pohodovém tempu a to nejenom po strojově upravených stopách, ale i v hlubokém sněhu mimo stopy. Lyže se šupinami totiž zpravidla mají pevnější jádro (dřevěné) a celé běžky jsou robustnější, takže u nich nehrozí takové riziko zlomení. Rovněž samotný mechanický protismyk je velmi odolný a na rozdíl od mohéru nevyžaduje žádnou údržbu. Navíc ve většině podmínek zajišťuje mechanický protismyk dostatečně pevný odraz.  Další výhodou lyží s mechanickým protismykem je jejich, v porovnání s ostatními nemazacími lyžemi, mírně nižší nákupní cena.

Stejně jako ostatní no-wax lyže, tak i lyže se šupinami mají svá negativa. Zřejmě tím nejčastěji zmiňovaným mínusem je horší skluznost, což však není úplně parametr, který by člověk např. při jízdě ve hlubokém sněhu řešil. S tím souvisí i to, že některé tyto lyže při jízdě z kopce vydávají mírný rachot, tím jak protismyk brousí o vrstvu sněhu. V neposlední řade je zapotřebí zmínit i to, že v některých specifických podmínkách mají lyže se šupinami tendenci podkluzovat. K tomuto problému dochází zejména v případě, kdy je sníh hodně sypký nebo naopak silně zledovatělí.

Důležití je zdůraznit, že skluzné části lyží (mimo šupiny) je, stejně jako u lyží s mohérem, potřeba ošetřovat skluznými vosky, tak aby skluznice zbytečně nevysychala a neničila se.

V současné době se sice mechanický protismyk využívá převážně u turistických lyží, ale nemusí to být nutně pravidlem. Například značka Fischer představila závodní model lyží určený na lyžařské maratony, který sází na tuto technologii.