aneb firma, která se proslavila technologií Nanogrip

finský výrobce běžek Peltonen využívá u svých nemazacích lyží technologie Nanogrip, Skin (Infra X Skin, SkinPro, SkinTrack) a Zero. Nepochybně však firmu Peltonen nejvíce proslavila technologie Nanogrip, která je dodnes zcela unikátní, jelikož žádný jiný výrobce nevyužívá ani obdobné řešení u svých nemazacích běžek.

V současnosti již existuje celá řada Peltonenů s úpravou Nanogrip, což je trochu matoucí. Obecně je však lze rozdělit do tří kategorií, a to na závodní, sportovní (turistické) a juniorské.  Kategorie, která tuto značku proslavila, je právě ta sportovní/turistická, do které patří modely Facile, Moveo či Astra. Společně s juniorskými lyžemi Tiger mají tyto modely úpravu Nanogrip po celé délce skluznice čímž se odlišují od závodních modelů, které mohou mít Nanogrip pouze v oblasti mazací komory.

 Peltonen Facile

 

 

 

Nicméně Peltonen nevsází jenom na Nanogrip, ale využívá i dnes tolik oblíbených mohérových pásů. Řada mohérových lyží nese označení Skin a najdeme zde lyže určené pro rekreační lyžaře (SkinTrack), ale i lyže té nejvyšší třídy (Infra X Skin).

Poslední ze zmiňovaných kategorií nemazacích běžek představuje mikrokontakt, který Peltonen označuje jako Zero. Jedná se, stejně jako u ostatních výrobců, o řešení do podmínek při teplotách okolo nuly.