Již přes 100 let posouvá hranice v oblasti běžeckého lyžování

V oblasti nemazacích technologií nabízí značka Madshus dvě řešení, a to IntelliGrip a Multigrip Vario+ . První z jmenovaných technologií využívá mohérových pásu, zatímco v případě Multigripu se jedná o soustavu tří druhů různě tvarovaných „šupin“.  V případě značky Madshus je však použití „šupin“ technologií, kterou u závodních, výkonnostních ani tréninkových lyžích v současné době nenajdete, jelikož se používá výhradně u turistických a backcountry lyží. Jedná se tedy konkrétně o modelové řady CT120 a BC, které nesou označení MGV+.

Z hlediska technologií jsou však mnohem zajímavější lyže s IntelliGripem, jedná se totiž o vyšší modelové řady, u kterých navíc najdeme dvě unikátní technologická řešení, kterými jsou Empower a Rottefella Move. Nepředbíhejme však a řekněme si napřed něco o mohérových pásech zvaných IntelliGrip. Společným znakem těchto mohérových pásů je proměnlivá délka vlákna zajišťující lepší skluznost lyže. Z hlediska složení pásů nedošlo ani v případě Madshusu k žádné převratné novince. U nejvyššího modelu lyží Readline najdeme pás ze 100 % mohéru, zatímco u nižších modelových řad už se používají pásy tvořené ze 70 % mohérem a 30 % nylonem. Lyže s pásy tvořenými kombinací mohéru a nylonu potom najdeme prakticky u všech modelových řad, tedy konkrétně u modelů Nanosonic až CT140.

 Na výše uvedeném by nebylo nic až tak zajímavého, protože takovéto složení mohérových pásů nabízí prakticky všichni výrobci. Zajímavé je spíše to, jak Madshus řeší správný výběr tvrdosti lyže, což je obecně největší úskalí nemazacích běžek. Odpovědí na tento problém je technologie Madshus Empower. Jedná se o kombinaci mobilní aplikace a čipu umístěného v lyží, který v sobě nese všechny klíčové informace o konstrukci samotné lyže.  Stačí tak zadat svoje biometrické údaje do aplikace a ona vám vybere lyže přímo pro vás.

Za zmínku určitě také stojí nový typ vázání Rottefella Move, které právě značka Madshus využívá u svých vyšších modelových řad. Popravdě se jedná spíše o nová typ NIS desky, která umožňuje posouvat vázání dopředu či dozadu, a to i když máte botu zapnutou ve vázání.