aneb inovátor v oblasti mohérových pásů

výrobce lyží Fischer nabízí ve svém sortimentu hned tři nemazací technologie, a to Twin Skin (Easy skin), Crown (premium Crown) a Zero+.

Lyže využívající technologii Twin Skin mají v mazací komoře umístěny dva mohérové pásy, mezi kterými prochází žlábek. Jedná se tak o jediné lyže s mohérovým pásem, které mají souvislí žlábek od špičky lyže až k patce. Dalším unikátem v oblasti mohérových pásů je jejich asymetrické uložení, tedy jeden z pásů je mírně předsunut vpřed. Za zmínku také stojí, že výška pásů není v přední a zadní části úplně stejná. To vše přispívá k větší skluznosti lyže. Technologii Twin Skin najdeme u závodních či sportovních lyží. Nicméně konstrukčně jednodušší mohérové pásy Easy Skin jsou používány i na turistických a backcountry lyží.

Druhou z nemazacích technologií představují šupiny, které jsou výrobcem označovány jako Crown či sofistikovanější Premium Crown. V podání Fischeru se však rozhodně nejedná o obyčejné šupiny jak od vánočního kapra, ale poměrně složitý systém „výstupků“odlišných tvarů, kde každý tvar má svoji specifickou funkci.

Poslední ze zmiňovaných technologií je Zero+ , tedy řešení do podmínek, kdy je obtížné dobře namazat. Jedná se vlastně o kombinaci dvou druhů mikrokontaktů s odlišnými skluznými a stoupacími vlastnostmi.